flag vizantioflag hellas

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.   twitter   facebook

Ο Σαρακατσάνος πρωταθλητής από την Κομοτηνή μας έκανε υπερήφανους «πέταξε» στα 2,26 μ. και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο

kariotis athanasios

του Αθανασίου Καρυώτη.
Υπεύθυνος Ηλεκ. Εφ. ΗΧΩ

O ελληνικός στίβος συνεχίζει να μας κάνει υπερήφανους

Ο 32χρονος Σαρακατσάνος πρωταθλητής από την Κομοτηνή «πέταξε» στα 2,26 μ. και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο - Η Ελλάδα πανηγύρισε και πάλι στον στίβο.

Το πρώτο μετάλλιο της χώρας μας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκώβης ήλθε στο άλμα εις ύψος ανδρών από τον Κώστα Μπανιώτη. Ο 32χρονος πρωταθλητής από την Κομοτηνή, με απίστευτη εμφάνιση στον τελικό κατέκτησε το πρώτο του μετάλλιο σε μεγάλη διοργάνωση στην 4η συμμετοχή του σε τελικό.

Ο Μπανιώτης ξεκίνησε τον αγώνα του από τα 2.18 μέτρα που πέρασε με την πρώτη προσπάθεια. Στη συνέχεια πέρασε με την δεύτερη τα 2.22 μέτρα και με την τρίτη τα 2.26, επίδοση που του έδωσε και το ασημένιο μετάλλιο. Στη συνέχεια, ο Μπανιώτης επιχείρησε στα 2,29 μ. όπου είχε μια άκυρη και άφησε το ύψος.

Επιχείρησε έπειτα δύο φορές στα 2,32 μ. ωστόσο δεν κατάφερε να το περάσει. Ετσι, πρώτος στο αγώνισμα αναδείχθηκε ο Ιταλός Τζιανμάρκο Ταμπέρι, ενώ ο Μπανιώτης μοιράστηκε τη δεύτερη θέση με τον Ουκρανό Αντρίι Προτσένκο. Αυτό ήταν το 30ο μετάλλιο για την Ελλάδα σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα κλειστού στίβου.

Πυγή: XanthiNea.gr